Сергій Жадан: «Війна, як фізичне наближення смерті, змінює всіх»

афиша в киеве, афиша киев сегодня, выставки в киеве, выходные в киеве, куда пойти, интересное киев, интересный киев, интернет издание, интернет- газета, киев афиша сегодня, киев куда пойти, киев куда пойти на выходных, киев куда сходить, креатив киев, куда можно пойти, куда можно пойти в киеве, куда пойти в выходные, куда пойти в киев, куда пойти в киеве, искусство киев, искусство в киеве, куда пойти в киеве сегодня, куда пойти киев, куда пойти на выходные, куда пойти на выходные киев, куда пойти на выходных, куда пойти с девушкой, куда пойти сегодня, куда сегодня пойти, куда сходить в киеве, киев мероприятия, новости, события киев, городское искусство, городское издание, интернет издание киев, интернет журнал киев, афиша киев, киевская афиша, новости Украины, новости Киева, последние новости дня, что сегодня делать, новости киев сегодня, новости киев,

 

↑ наверх

Сергій Жадан: «Війна, як фізичне наближення смерті, змінює всіх»

Влад Петренко - 18.02.2016 08:24 - Читаем

Сьогодні ми зустрілись з одним з найпотужніших письменників сучасної України, для того, щоб обговорити проблеми, пов'язані з літературним і культурним процесом в країні.

7buttons: Доброго дня, Сергію.

Ви багато спілкуєтесь з людьми по всій країні від заходу до сходу. Чи відчутна ментальна різниця серед людей які проживають на різних географічних територіях. Чи є якась модель "середнього українця" або як інколи кажуть "середньо статистичного", чи все ж таки ця різниця відчутна, тоді в чому вона полягає?

Сергій Жадан: Мені здається, що можна говорити про "середньостатистичного" українця в соціальному плані. Ми всі соціально вразливі й незахищені. А ментально різнимося, звісно. І не бачу в цьому нічого надто поганого. Просто з відмінностей можна витворювати проблему, а можна вбачати в цьому якісь додаткові можливості. Головне, щоби ми всі були подібними в одному - нашому відчутті себе громадянами цієї країни.

7buttons: Продовжуючи тему ментальностей. Чи відчутні якісь зміни у свідомості після "Революції гідності" та як ви сприймаєте ці події вже після тих подій? Адже коли ти дивишся на події відсторонено з позиції історії ти починаєш їх оцінювати по-новому.

Сергій Жадан:  Безперечно, країна змінюється. І ми всі змінюємось. Лише мені здається, що все це більшою мірою відбувається не так завдяки ревоюції, як внаслідок того, що в країні триває війна. Війна, як фізичне наближення смерті міняє всіх, хто з нею стикається, інакше й бути не може.

7buttons:Також хотілося б спитати вас щодо розвитку сучасної літератури і її мапи. Чи з'явились нові літературні імена і кого саме ви могли б виділити як надію нової післяреволюційної України?

Нові імена в літературі з'являються постійно, це ж природно. Щодня хтось сідає й пише якісь свої перші рядки. Цей час, час, в якому ми перебуваємо, так само народжує нові літературні імена. Лише називати їх не буду, гадаю, вони й без мене помітні.

7buttonsПо мотивам ваших текстів ставлять вистави і знімають фільми. Які відчуття викликає відсторонення від власної творчості? Чи дає це якийсь новий погляд на власне творіння?

Сергій Жадан: Ну звісно. Іноді це корисно - подивитися збоку на написане тобою. Хоча я завжди дотримувався семенківської лінії: написане тобою - тобі не належить. Мені цікаво за цим спостерігати, проте втручатися в чужу роботу немає жодного бажання.

7buttons: У вас великий досвід виступів за кордоном, в країнах ЄС . Чим відрізняється український слухач, читач, від закордонного?

Сергій Жадан: Так закордон - він різний. Польський слухач різниться від німецького, а шведський - від чеського. Німецькомовні читачі-слухачі більш уважні й зосереджені, вони готові годинами слухати авторське читання. Поляки більш подібні до нас. А так назагал - всі люди різні, це й  цікаво.

7buttonsЗараз активно проводиться декомунізація в якомусь профанованому варіанті. Наприклад чути заклики переіменування "Дніпропетровська" на "Дніпро" як ви ставитесь до таких виявів патріотизму?

Сергій Жадан: Ну в мене немає жодних симпатій до постаті Петровського. І Дзержинського теж. Не говорячи вже про Леніна. Я ніколи не любив більшовиків, тому в мене жодних внутрішніх конфліктів із цією "декомунізацією" (насправді - дерадянизацією) немає. Інша річ, що пам'ятники Леніну незабаром закінчаться. А частині суспільства, схоже, швидко сподобалось полювання на відьом.

7buttonsЩе одне питання пов'язане з Нобелівським лауреатом з літератури Світланою Алексієвич. Довкола цього імені точилося багато суперечок пов'язаних з "заполітизованістю" преміїї . Хочеться дізнатись ваше ставлення до цієї постаті. (до речі теж лауреат angelus)

Сергій Жадан: У мене позитивне ставлення і до Алексієвич і до цього рішення. Страшенно приємно за братів-білорусів. Чесно кажучи, суперечки мені були малозрозумілі. 

7buttonsВідволікаючись від питань політики, хочеться попрохати вас назвати символічну п'ятірку письменників, які видали свої книжки у ХХІ столітті та могли б бути окресленими вами як "голос епохи"

Сергій Жадан: Мені здається, що наша епоха ще й далі говорить голосами минулого століттями, голосами Рільке, Еліота, Мілоша, Целяна, Стуса. Принаймні, я звучання цієї епохи співвідношу саме з ними. З іншого боку - наше століття ще не таке зріле, у нього ще все попереду. Хочеться лише сподіватись, аби воно було не таким кривавим, як попереднє.

7buttonsНа різних етапах життя кожній людині трапляются свої особливі книжки, що залишаються з нами або надовго або назавжди. Чи є такі книжки, що сформували вас як особистість?

Сергій Жадан: Так, безперечно. Книги, прочитані в перші сімнадцять років твого життя, так чи інакше лишаються з тобою. Ловлю себе на думці, що перечитую те, що читав чверть століття тому.

7buttons: Певно, останнім хотілось б спитати про те, що завжди було достатньо болючим для багатьох письменників різних епох, різних країн, а саме: яким чином письменник, що зажив собі великої слави, витримує її на собі. Що означає бути відомим письменником?

Сергій Жадан: Нічого не означає. Принаймні, писати від цього краще не починаєш.

7buttons: Дякую за розмову

Еще новости

"5 вопросов автору". Федор Рудый

Олеся Skazkinet - 20.02.2015 12:02
Читаем
Сегодня у нас в гостях – поэт из Броваров – Федор Рудый. Федор – студент факультета дизайна НАУ. В творчестве он не ограничивается только поэзией, а...

Фестиваль документального кино по правам человека Docudays UA 2015: изучать пропаганду

Мария Назаренко - 19.03.2015 16:03
Смотрим
С 20 до 27 марта ХІІ Международный фестиваль документального кино о правах человека Docudays UA приглашает посмотреть фильмы, собранные с лучших м...

Неизвестное кино: "Четыре льва"

Дарья Жаковская - 12.11.2014 21:11
Смотрим
  Когда смотреть: в пятницу, после джума-намаза; Кому смотреть: образчикам толерантности и обладателям здорового чувства юмора; Почему смотреть...

Альбом под микроскопом: Robbie Williams – Under the Radar. Vol. 1

Александр Дедков - 22.12.2014 14:12
Слушаем
   Странные чувства испытал ваш музыкальный обозреватель, когда ему довелось прослушать этот альбом. Второй раз за месяц звездные музыканты устрои...

Видим: